English   Site Haritas
Faaliyetler
"LiSoLED" Güneş Enerjili Sokak Aydınlatma Sistemi
 İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) tarafından finansal olarak desteklenen projemizin çıktısı olan LiSoLED ürünü; Fotovoltaik Güneş panelleri vasıtasıyla şarj edilebilen 20-40 Ah LFP bataryalara sahip LED armatürlü bir sokak aydınlatma sistemidir.

 


Piyasadaki PV panelli LED aydınlatma sistemlerinden farklı olarak, LiSoLED ürününde kurşun asit aküler yerine Lityum batarya hücreleri ve  BATKON mühendisleri tarafından tasarlanan 24 V LFP BMS sistemi kullanılmaktadır. Aşağıdaki şekilde görülen BMS kutusu ısıl yalıtımlı olup, kutu içi sıcaklık 10 oC altına düştüğünde CBM kartı üzerindeki LFP dengeleme dirençleri "ısıtıcı" olarak çalıştırılmak suretiyle kutu içi sıcaklığın 10 oC altına düşmesi engellenir ve LFP bataryalarn performans kaybetmesinin önüne geçilir.

 
Bu tasarımda kısa çevrim ömrü ve yüksek sıcaklıklardan etkilenen kurşun asit aküler yerine çok daha hafif, yüksek ömürlü ve çevre dostu lityum bataryalar kullanılmıştır. Ayrıca ağırlıkları nedeniyle direk üzerine konumlanamayan kurşun asit akülerin yerini alan Lityum bataryalar direğin üzerinde PV panelin altında konumlanmış olup bu sayede direğin dibinde ayrı bir kabinet içinde akü bulundurulmasına gerek kalmamıştır.

 


LiSoLED sisteminde LED armatür tasarımı da AİM tarafından yapılmış olup bu sayede sabit ışık akısı yerine gece geç saatlerde ışık miktarını azaltabilen ve bu sayede daha az enerji harcayan, diğer yandan hareket algılayıcı opsiyonu ile sabaha karşı sokakta bir yaya trafiği olduğunda ışık akısını artırarak hareket geçtikten sonra akıyı tekrar azaltabilen "akıllı aydınlatma" sistemi tasarlanmıştır. Akıllı aydınlatma özelliği sayesinde daha küçük PV panel ve daha küçük kapasiteli LFP batarya kullanılabilmektedir.

  

 


LiSoLED sistemi BMS'i üzerne GSM/GPRS iletişim modülü bağlanarak sistemin durumu hakkında Uzdenetim yapılabilir. LED armatürün ışık seviyesi merkezden ayarlanabilir veya ışık açılıp kapatılabilir.

İTÜ Enerji Enstitüsü bahçesine konuşlanan ilk 7 aydınlatma direği Aralık 2012'de başarılı bir şekilde çalışmaya başlamıştır.Copyright BATKON - 2017 Web Tasarm