English   Site Haritas
Faaliyetler
"Telco BMS" - Telekom Batarya Yönetim Sistemi

 Telekom operatörlerinin altyapı sistemlerinin enerji yedeklemesi için kullanılan VRLA tipi bataryalar gerek az yer kaplamak gerekse modüler olarak kapasite artırıp azaltmak amacıyla 4’er adet 12V bataryadan oluşan gruplar halinde kullanılmaktadır.


 

Bu batarya gruplarını şarj eden 48V Rectifier sistemleri ise tek koldan akım/gerilim sınırlaması yaptığı için paralel bağlı batarya grupları arasında akım dengesizlikleri olabilmektedir. Bu da toplamda yedekleme sisteminin toplam enerji depolama kapasitesinin düşmesine yol açmaktadır.
ÇÖZÜM = Telco BMS 

Ürünün tasarımındaki amaç 2-8 adet batarya grubunun şarj akımlarını ayrı ayrı kontrol ederek “paralel şarj” sırasında yaşanan sorunları engellemektir. Ayrıca sistemdeki her 12V’luk bataryanın gerilimi ve akımı da monitör edilebildiğinden seri bağlı bataryalarını aşırı gerilimlerde şarj edilmesi riski ortadan kaldırılmaktadır. BCU modüllerinde bulunan "Aktif Dengeleme Devreleri" sayesinde seri gruptaki 4 adet 12V bataryanın gerilimleri "post charge active balancing" yöntemi ile dengelenebilmektedir.
Telco BMS Telco BMS Sistemi Modüler mimaride tasarlanmıştır. Telco BMS Modüler 8 adete kadar akü grubuna destek verilmektedir. Sahadaki akü grubu miktarı arttıkça sadece BCU modülü ekleyerek kapasiteyi artırmak mümkün olmaktadır.
MPC( Main Process Controller)
 


MPC modülü her sahada bir adet bulunur ve sistemin ana algoritmalarını barındırır ve dış dünya ile iletişimini sağlar. modülün ön panelinde; 2x16 karakter LCD ekran ve 4 tuşlu menü sistemine ek olarak arka yüzünde PC bağlantısı için Mini USB portu, saha yönetim sistemine bağlantı için RS-485 portu, alarm sistemine bağlantı için kuru kontak alarm röle çıkışı ve Ethernet/ RJ45 çıkışı bulunur. 
BCU ( Battery Control Unit) 

Sistemin diğer bir modülü olan BCU modülü ise akü grubu ile bağlantıları barındırır. Üzerindeki BUS seri veri yolu ile MPC ile sürekli iletişim halindedir. Arka yüzdeki Metrik-8 Bariyer tip güç konektörüne Rectifier'ın (-) ucu ve akü grubunun (-) uçları bağlıdır. BCU modülü bu iki uç arasındaki gerilim ve akım işlevlerini yürütür.Telco BMS'in Lityum Bataryalarla kullanımı


Telekom sektöründe yeni kullanılmaya başlanılan "Lityum Batarya" paketlerinin paralel bağlanarak toplam kapasitenin artırılması yönündeki uygulamalarda sahada sorunlar yaşanmaktadır. Bazı Telco Rectifier sistemlerinde ilk kalkışında tüm rectifier üniteleri en yüksek gerilim seviyesine çıkabilir ve gerilimi adım adım azaltarak set edilmiş olan akıma gelene kadar akımı düşürürler. Bu da akü yönünde çok yüksek akımların akmasına sebep olabilir. VRLA aküler bunu tolere edebilirken Lityum akülerin BMS’leri buna izin vermeyebilir ve şarjı keserler. Bu durumda rectifier hiç akü akımı çekilmediği için çıkış gerilimini yüzdürme gerilimine (53.5-54V) çeker. Bir süre sonra Lityum Batarya BMS'i şarj için yeniden bağlandığında bara gerilimi çok yüksek olduğundan lityum bataryaya yine çok yüksek akım akar ve BMS yeniden korumaya geçer. Bu kısır döngü devam eder.

Telco BMS üzerinden sisteme bağlanan Lityum Batarya gruplarında yukarıda bahsedilen sorun oluşmaz. BCU modülleri her Lityum Bataryaya gerekli sınırda akım verdiğinden BMS'lerin korumaya geçmesine gerek kalmaz.


VRLA ve Lityum Batarya "Hibrit" UygulamasıTelco BMS sistemi tüm bataryaların akım ve gerilim karakteristikleri analiz edilebildiğinden sistemde ortaya çıkabilecek arızalar önceden tahmin edilebilmekte ve MPC modülündeki Ethernet portu üzerinden bağlı bulunulan merkezi sunucu sisteme TCP/IP protokolü ile bilgi verdirilerek ilgili sahanın bakım planına alınarak ziyaret edilmesi ve olası sorun yaratacak bataryaların sorun daha yaşanmadan önce değiştirilebilmesi sağlanmaktadır. 

 


Copyright BATKON - 2017 Web Tasarm