English   Site Haritas
Faaliyetler
"AHİS" Telekom Sahaları için Akü Hırsızlık İhbar Sistemi
GSM Baz istasyonlarında buluna Kurşun Asit (VRLA) akülerin, istasyon sahalarına girilerek çalınması ve hurda piyasasında satılması konusu uzun yıllardır operatörlerin başlarını ağrıtan bir konudur.

Telekom sahaları kilitli kapıları olan kabinler şeklinde olduğu halde, zorla kapıların kilitlerinin kırılarak sahalara girilmesi engellenememektedir. Sahalarda bulunan 2-3 Bin USD değerindeki akülerin 300-600 Kg'ları bulan kurşun içerikleri hurda olarak satılabildiği için hırsızlar için tercih edilen bir alan olmalarına yol açmaktadır.

Kabine girilmesi ve tüm akülerin sökülerek kamyonete aktarılması arasında geçen süre 10 dk.'dan kısa sürebildiğinden hırsızlık girişiminin anlaşılmasından sonra sahaya müdahale ekibinin gönderilmesi bu hızda gerçekleşemeyeceği için hırsızlığı önlemek genelde mümkün olmamaktadır.

Telekom operatörü için asıl önemli konu; Hırsızların bir grup aküyü özellikle yerinde bırakmalarından dolayı, telekom enerji sistemleri akülerin eksildiğini anlayamamasıdır. Ancak bir sonraki elektrik kesintisinde saha beklenenden daha kısa sürede servisten düştüğünde merkezden durumun anlaşılabilir olması nedeniyle şebekelerde servis kesintilerine ve kalite sorunlarına yol açılmaktadır.

BATKON tarafından tasarlanan ve Türk Patent Enstitüsüne "Faydalı Model" belgesi alınan "AHİS"; sahadaki akülerin yerinde olup olmadığını 7/24 denetlemekte ve akü miktarında bir azalma tespit edildiğinde operasyon merkezine alarm vererek sahaya eksilen aküleri tamamlayacak bir ekip gönderilmesi konusunda merkeze ihbarda bulunmaktadır.

AHİS akülerin durumunu kızıl ötesi mesafe sensörleri ve yarı iletken yük algılama sensörleri vasıtasıyla yapabilmekte ve 1 grup akü bile eksilse alarm verebilmektedir.

Sistem sahadaki akü kabinetindeki akü miktarını ölçebildiği için hırsızlık durumu haricinde sahadaki akü miktarını da istenirse opsiyonel olarak RS485 Modbus arayüzü ile saha yönetim sistemine bildirebilmektedir. Bu sayede, bakım personeli tarafından sahaya akü eklenmesi veya akü sökülmesi durumlarında da merkeze detaylı bilgi verebilmektedir.
Copyright BATKON - 2017 Web Tasarm