English   Site Haritas
Ar-Ge
AR-GE Projesi : Solar-MPPT Charger
  SBC - (Solar Battery Charger) adını verdiğimiz Ar-Ge projemizde 100-250 Wp gücündeki (15 - 40 V) her tip güneş panelinden beslenebilen ve güneş panelinin maksimum güç verdiğin noktayı özel gömülü algoritmaları ile takip ederek, ilgili saat ve güneşlenme açısında panelden alınabilecek en yüksek gücü sağlayan bir DC-DC dönüştürücü tasarlanmaktadır.

SBC modülü yüksek verimlilik (> %90) sağlayacak şekilde tasarlanmakta olup 12-24-36-48V Kurşun asit akü grupları, aynı gerilimlerde Lityum batarya paketlerini şarj edebilecektir. Çıkış akımı maks 10 A olarak belirlenmiştir. 
SBC Modül Ön Görünüm

SBC modülleri entegre edileceği diğer sistemlerle haberleşebilmesi için RS485 fiziksel arayüzü üzerinden MODBUS protokolünü destekleyecek şekilde tasarlanmaktadır. Bu sayede modül örneğin bir Lityum Batarya Yönetim sistemi ile haberleşerek şarjın sonunda akımı kısarak lityum hücrelerin aşırı deşarja gitmesini engelleyebilir.

Diğer yandan Modülün "yük" çıkışlarının açılıp kapatılması için bir üst kontrol sisteminden SBC'ye komut gönderilebilir. Ayrıca MODBUS üzerinden modülün gün içerisinde güneş panelinden çektiği güç ve akü/yüke aktardığı enerji miktarları saniye bazında veri kayıt sistemlerine gönderilebilir.

İstenirse modüle iki adet RJ11 konektörü takılıp "daisy-chain" tipi RS485 bağlantıları oluşturulur ve birden fazla SBC birbiri ile haberleşerek toplamda daha yüksek güçlü güneş enerji panellerinin bir akü grubunu SBC'ler üzerinden paralel beslemesi sağlanabilir. 

SBS modülünün ön sol tarafındaki konektörde bir adet kuru kontak röle çıkışı, TTL seviyede kontrol girişi, harici NTC sıcaklık algılayıcı girişi ve ışık algılayıcı bağlanabilecek bir analog giriş bulunmaktadır.

SBC modülünün arka panelinde Güneş paneli için power girişi, Batarya şarj çıkışı ve Yük bağlantı çıkışı bulunur. SBC Modül Arka Görünüm

Devre kartı üzerinde Bluetooth, Wi-Fi veya bir başka kablosuz standartta iletişim sağlayacak modüllerin takılabileceği bir "kablosuz iletişim daugther-board konektörü" bulunmaktadır. Yapılacak gömülü yazılım tasarım çalışmaları ile SBC modülünün kablosuz haberleşme ile diğer sistemlerle veri alışverişi yapması düşünülmektedir.

Copyright BATKON - 2017 Web Tasarm